מתכות

 
אחת הקבוצות המוכרות ביותר של יסודות כימיים, או חומרים מוצקים, המורכבים כולם מסוג חומר אחד היא המתכת. יסודות כימיים אלו מתאפיינים בהולכה חשמלית ובהולכת חום. המוליכות החשמלית מתארת את היכולת של זרם חשמלי לעבור בתוך גוף מסוים, בעוד מוליכות חום היא תכונה המציינת את מידת העברת החום של החומר בתוך גוף ספציפית. ישנם מספר סוגים של מתכות נפוצות אותם ניתן למצוא ברחבי העולם:

אלומיניום – יסוד רקיע וכסוף הנחשב לשכיח ביותר בקרום כדור הארץ. האלומיניום משמש לתעשיות רבות ויש לו חשיבותכלכלית אדירה.
ברזל – היסוד הכימיהנפוץ ביותר בכדור הארץ, ונמצא בצורתו הטהורה רק בתוך מטאוריטים.
נחושת – יסוד כימי בצבע אדום או כתום זוהר בעל מוליכות חום ומוליכות חשמלית גבוהה, לעומת התנגדות נמוכה.

מתכות עשויות מספר יסודות שונים קרויות סגסוגת, ולכן יכולות להיות להן תכונות שונות מהיסודות הכימיים המקוריים המרכיבית אותן. פלדת אל-חלד לדוגמא היא סגסוגת המנצלת את הנתונים והתכונות של ברזל וכרום. אנרגיית היינון של היסודות הכימיים הללו היא נמוכה יחסית, וזאת משום שהאלקטרונים קשורים בחולשה אל הגרעין של האטום. המבנה של יסודות כימיים במצב מוצק כמו זה אותו רובנו מכירים הוא של רב-גביש, אך כולם יכולים להיות פסולת מתכת משסיימו את תפקידם. 

תכונות והפקה של יסודות כימיים

גם חסרי ניסיון או ידע כימי, ביולוגי או מטאלורגי יכולים לזהות יסודות כימיים מסוימים על פי מספר תכונות בולטות:

  • ברק
  • מוצקות בטמפרטורת החדר
  • צפיפות גבוהה וצליל גבוה לאחר הקשה
  • קשיחות
  • טמפרטורה גבוהה של התכה ורתיחה
  • יכולת שינוי צורה, חוזק וצמיגות

ההפקה של היסודות הכימיים מתחילה בכרייה, כאשר המטרה היא להוציא את היסוד מהאדמה. יחד עם זאת,רוב היסודות הכימיים אינם מופיעים בצורה המוכרת לנו. היסודות קשורים בתחמוצת,ומתוכן יש להפיק את היסוד איתו ניתן להשתמש לצרכי תעשייה, בנייה וכדומה. בתוםהכריה ניתן להפיק את היסודות מתוך העופרת בשיטות שונות, בהתאם למקובל בכל אתר כריה ובהתאם לדרישות. העיבוד של היסודות נועד על מנת להקנות להם צורות ותכונותרצויות, כאשר מבחינת שיטות עיבוד ניתן למצוא חימום בתנור רם או ערגול וחישול.

מיחזור לשימוש נכון ביסודות כימיים

בעזרת מיחזור ניתן לבצע שימוש חוזר במתכות ברזליות ואל-ברזליות. המיחזור של הפסולת נעשה במפעלי התכה ובתוך תנורים הפועלים על 1,800 מעלות צלזיוס. הפסולת מוכנסת אל התנור, מותכתומועברת לתבניות לצורך יציקה של מוצרים חדשים. היתרונות של המיחזור רבים:


- מאפשרים חיסכון במשאבי טבע
- מאפשרים חיסכון באנרגיה המוקדשת להפקת פלדה
- הפחתה של כמות הפסולת המוצקה
- פנייה אל שוק מוצרים עולמי גדול ואפשרויות ייצוא

יסודות כימיים הם נושא מרתק, ולכן חשוב להדגיש להם תשומת לב ראויה. בישראל נהוג למצוא סוגים רבים של יסודות כימיים, ובעזרת שילוב טכנולוגיות מתקדמות של כרייה ומיחזור, אפילו להפוך אותם לחומר גלם מבוקש ברחבי העולם. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
העוגן 9, אשדוד   | טל: 03-3564305 | פקס: 03-9564304 | תא דואר: פרץ 3, אזור, ישראל, מיקוד: 58000   
 
© כל הזכויות שמורות לשאול גואטה בע"מ